GWTC Logo
Gulfwinds Triathletes Facebook   Twitter

Run for Wakulla Springs 5K Grand Prix Points, May 17, 2014

Women's Points     Men's Points

Women's Points

                       Place   First Name           Last Name           Sex/Age  Points     Time
Open GP Female         1       Sherron               Katie                F32      30     20:06.4
                       2       Cox                   Renee                F26      20     21:06.7
                       3       Vancore               Mary                 F50      17     22:32.1
                       4       Skrob                 Kory                 F43      15     23:23.2
                       5       Stedman               Nancy                F52      13     23:26.4
                       6       Clark                 Julie                F52      11     23:32.5
                       7       Shafer                Jennifer             F45       9     23:59.0
                       8       Tadesse               Tsige                F41       7     24:19.0
                       9       McLean                Fran                 F56       5     24:22.3
                       10      Maier-Katkin          Birgit               F51       3     24:53.5

20-24 GP Female        1       Aanstoos              Stephanie            F24      20     26:40.3
                       2       Caldwell              Allie                F23      15     26:57.3
                       3       Caldwell              Lilly                F23      12     27:47.5
                       4       Linares               Jennifer             F24      10     28:03.5
                       5       Dayton                Taylor               F20       8     28:17.7

25-29 GP Female        1       Cox                   Renee                F26      20     21:06.7
                       2       Bademan               Martha               F29      15     25:08.7
                       3       Jacobs                Susan                F25      12     31:13.8
                       4       Kaus                  Shelley              F29      10     31:23.2
                       5       Staehling             Erica                F27       8     34:50.9

30-34 GP Female        1       Sherron               Katie                F32      20     20:06.4
                       2       Truckenmiller         Adrea                F30      15     26:09.9
                       3       Diaz                  Nela                 F34      12     26:41.8
                       4       Crooms                Christine            F30      10     27:15.1
                       5       Taylor                Tracy                F33       8     29:29.1
                       6       Taratoot              Erin                 F34       6     31:22.8
                       7       Reese                 Andrea               F34       4     42:28.7

35-39 GP Female        1       Edwards               Deanna               F39      20     26:03.5
                       2       Trueblood             Kristy               F37      15     31:12.0
                       3       Colavecchio           Susan                F37      12     33:39.8

40-44 GP Female        1       Skrob                 Kory                 F43      20     23:23.2
                       2       Tadesse               Tsige                F41      15     24:19.0
                       3       Sura                  Julia                F42      12     25:53.0
                       4       Tran                  Gina                 F43      10     29:35.8
                       5       Kring                 Dee                  F44       8     35:35.4
                       6       Dupree                Stephanie            F40       6     59:51.4
45-49 GP Female
                       1       Shafer                Jennifer             F45      20     23:59.0
                       2       Alexander             Beth                 F49      15     28:21.8
                       3       Unger                 Lisa                 F46      12     29:00.2
                       4       Lee                   Sondra               F45      10     29:41.2
                       5       Osborne               Jodi                 F48       8     34:32.1
                       6       Kiger                 Paula                F49       6     35:32.7
                       7       Dudley                Sonya                F45       4     39:02.8
                       8       Skinner               Debbie               F46       2     49:34.7

50-54 GP Female        1       Vancore               Mary                 F50      20     22:32.1
                       2       Stedman               Nancy                F52      15     23:26.4
                       3       Clark                 Julie                F52      12     23:32.5
                       4       Maier-Katkin          Birgit               F51      10     24:53.5
                       5       Kelch                 Julie                F54       8     33:22.4
                       6       Schilb                Wanda                F52       6     39:04.2
                       7       Ledford               Susan                F50       4     39:16.5
                       8       Davis                 Patricia             F51       2     44:12.3

55-59 GP Female        1       McLean                Fran                 F56      20     24:22.3
                       2       Caldwell              Diana                F57      15     25:57.9
                       3       Godbey                Karen                F58      12     27:03.7
                       4       Yon                   Mary Jean            F58      10     29:49.3
                       5       Myers                 Jacque               F57       8     30:19.2
                       6       Zirps                 Fotena               F55       6     35:48.7
                       7       Tobin                 Susan                F56       4     38:42.0
                       8       Dewar                 Betty                F55       2     44:17.4

60-64 GP Female        1       Cornwell              Susan                F64      20     30:44.2
                       2       Levins                Linda                F60      15     32:53.6
                       3       Priddy                Anne                 F64      12     32:57.7
                       4       Crandall              Barbara              F60      10     43:58.8

65-69 GP Female        1       Varley                Perha                F69      20     29:56.1
                       2       Stutzman              Mary                 F65      15     30:28.1
                       3       Winger                Carol                F65      12     33:13.6
                       4       Beaudin               Michele              F65      10     36:51.0

70-74 GP Female        1       Cleveland             Mae                  F74      20     32:33.2

75-79 GP Female        1       Skofronick            Dot                  F76      20     32:46.8
                       2       Manausa               Mary Lou             F75      15     42:53.8

80-84 GP Female        1       Deckert               Margarete L.         F80      20     46:55.1

Men's Points

Open GP Male           1       Lake                  Chris                M26      30     16:37.3
                       2       Deveau                Zach                 M26      20     17:23.4
                       3       Martinez              Michael              M48      17     18:00.1
                       4       Kaus                  Peter                M29      15     18:00.8
                       5       Nordhielm             Carl                 M51      13     18:05.9
                       6       Kiros                 Geb                  M47      11     18:08.0
                       7       Lin                   Reikan               M23       9     18:15.3
                       8       Godin                 Eric                 M29       7     18:20.9
                       9       Truchelut             Ryan                 M28       5     18:23.4
                       10      Piotrowski            Joel                 M44       3     18:45.5

15-19 GP Male          1       Parks                 Travis               M17      20     19:35.6

20-24 GP Male          1       Lin                   Reikan               M23      20     18:15.3
                       2       Parker                John                 M24      15     21:40.5

25-29 GP Male          1       Lake                  Chris                M26      20     16:37.3
                       2       Deveau                Zach                 M26      15     17:23.4
                       3       Kaus                  Peter                M29      12     18:00.8
                       4       Godin                 Eric                 M29      10     18:20.9
                       5       Truchelut             Ryan                 M28       8     18:23.4
                       6       Galvez                Gary                 M26       6     20:00.0
                       7       Sullivan              Theo                 M25       4     26:41.0

30-34 GP Male          1       Tessier               Cole                 M30      20     19:45.1
                       2       Scharlepp             Zack                 M31      15     19:57.4
                       3       Adams                 Nathan               M30      12     20:04.9
                       4       Fravel                Hal                  M33      10     20:37.9
                       5       Sarkissian            Arek                 M33       8     23:15.5
                       6       Andersen              Erik                 M31       6     25:54.2
                       7       Gidaro                Daniel               M30       4     25:59.2
                       8       Deortentiis           Phil                 M30       2     28:34.2

35-39 GP Male          1       Molen                 Brian                M37      20     19:05.8
                       2       Guyas                 Paul                 M36      15     19:26.7
                       3       Ordonez               Camilo               M35      12     20:11.3

40-44 GP Male          1       Piotrowski            Joel                 M44      20     18:45.5
                       2       Sura                  Philip               M43      15     19:34.5
                       3       Mason                 Jon                  M40      12     19:41.8
                       4       Harris                Larry                M44      10     20:30.2
                       5       Manausa               Dan                  M44       8     21:49.4
                       6       Wienders              Nico                 M43       6     22:24.3
                       7       Lee                   Jimmy                M44       4     27:19.9
                       8       Skrob                 Robert               M42       2     27:40.8

45-49 GP Male          1       Martinez              Michael              M48      20     18:00.1
                       2       Kiros                 Geb                  M47      15     18:08.0
                       3       David                 Tad                  M45      12     19:55.9
                       4       Xu                    Bing                 M45      10     20:06.8
                       5       La Bossiere           Michael              M47       8     21:18.6
                       6       Dueno                 Eric                 M45       6     21:44.0
                       7       Patron                Robert               M48       4     22:46.6
                       8       Dupree                Brian                M49       2     31:24.9

50-54 GP Male          1       Nordhielm             Carl                 M51      20     18:05.9
                       2       Unger                 Tim                  M54      15     20:01.1
                       3       Minno                 Matthew F            M54      12     21:27.9
                       4       Ray                   Barney               M51      10     21:38.9
                       5       Cutchen               Daniel               M52       8     23:10.0
                       6       Herring               Myron                M54       6     23:52.7
                       7       Dayton                Dennis               M53       4     29:43.3

55-59 GP Male          1       McNulty               Bill                 M55      20     19:39.1
                       2       Wright                Felton               M56      15     20:35.2
                       3       Yon                   David                M58      12     21:30.9
                       4       Cox                   David                M55      10     22:09.8
                       5       Davis                 Morris               M57       8     25:03.9
                       6       Moran                 Jim                  M56       6     26:40.0
                       7       Harrell               G W                  M55       4     37:07.8
                       8       Ledford               Jimmy                M57       2     38:02.8

60-64 GP Male          1       Willis                Craig                M62      20     22:16.0
                       2       Levins                Buddy                M60      15     23:05.2
                       3       Vega                  Joe                  M60      12     26:35.2
                       4       Butler                Terry                M60      10     26:50.2
                       5       Stuckey               Gene                 M60       8     31:03.3

65-69 GP Male          1       Christen              Ron                  M68      20     24:34.3
                       2       Opheim                Gene                 M67      15     25:18.3
                       3       McCoy                 John                 M65      12     27:25.9
                       4       Smith                 David E.             M69      10     36:22.9
                       5       Bates                 Michael              M67       8     37:39.6

70-74 GP Male          1       Darst                 David                M70      20     25:51.2
                       2       Varley                Jim                  M74      15     41:25.5

75-79 GP Male          1       Keller                Bob                  M79      20     48:57.7

80-84 GP Male          1       Morris                Robert               M82      20     39:22.9
                       2       Skofronick            James                M82      15     50:58.5